Vedat Kosal Arşiv Serisi 2

Vedat Kosal

Bilgi :

MOZART, SCHUBERT ve CHOPIN'İN ESERLERİNDEN OLUŞAN VEDAT KOSAL ARŞİV SERİSİ 2 SANATÇININ ALMANYA'DA VERDİĞİ KONSER KAYITLARINDAN DERLENDİ...

Ünlü piyanist İdil Biret'in "üstün yetenekli, eşine az rastlanan kalitede mükemmel bir müzisyen ve piyanist" olarak nitelediği, 43 yaşında aramızdan ayrılan Vedat Kosal'ın konser kayıtları Lila Müzik etiketiyle çıktı.
Albümde yer alan eserlerden bir bölümü, Vedat Kosal'ın Almanya'nın Bavyera bölgesindeki tarihi Oettingen Sarayı'nda, 1985 yılında seçkin bir dinleyici grubuna verdiği konser kayıtlarından oluşuyor. Kosal bu konserlerinde genellikle kendisine daha yakın hissettiği besteciler Schubert ve Chopin'in eserlerinin yanısıra Mozart'ın KV 331 La Majör Piyano Sonatını yorumluyor. Sanatçının bu eserin özellikle üçüncü bölümü olan "Alla Turca"nın yorumunda, hocası Cemal Reşit Rey'in tempo ve vurgularındaki yönlendirmelerinin etkisi derinden hissediliyor.
Albümdeki bir diğer süpriz ise 1982 yılında Münih Müzik Akademisi'nde "Master" derecesini aldığı resitalde çaldığı Chopin'in 24 Prelüdü. Birbirine zıt, bağımsız karekterler içerdiğinden genellikle hepsinin birarada çalınmasından çekinilen 24 Prelüd'ün tamamını seslendirmesi. Kayıtlarda da duyacağınız gibi Vedat Kosal, ani süprizli geçişlerle, dinleyici üzerinde şok etkisi yaratıyor ve ustalığını bir kez daha kanıtlıyor. 
"Vedat Kosal Arşiv Serisi 1"in devamı olan albümünde yer alan eserler, birinci CD'de olduğu gibi sanatçının arşivinden özenli bir çalışmayla seçildi. Eldeki kayıtlar önce dijital ortama aktarıldı, daha sonra Vedat Kosal'ın çocukluk arkadaşı piyanist Seher Tanrıyar tarafından bu albüm için büyük bir dikkatle seçildi.
Vedat Kosal'ın yakın arkadaşı Aydın Karlıbel'in de söylediği gibi, sanatçının konserlerinden yadigar kalan bu seçkin ve nadide kayıtlar, onun müzikalitesi ve düşüncesindeki derinliği keşfetmemize ve hatırlamamıza yeniden olanak sağlayacak.

 

Eserler