HAKKIMIZDA

Lila Müzik 1999 yılında, bu coğrafyada yaşayan besteci ve yorumcularının eserlerini kayıt altına almak amacıyla Oya Narin tarafından kuruldu.

Bugüne kadar, dünyada ve ülkemizde isminden övgüyle sözedilen Cemal Reşit Rey, Ayla Erduran, Gülsin Onay, Vedat Kosal, Aydın Karlıbel, Borusan Quartet, Güher & Süher Pekinel ile Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler projesi, Şirin Pancaroğlu, Hakan Aysev, Birsen, Özcan ve Ayşen Ulucan, Emre Şen, Pelin Halkacı Akın, Metin Ülkü, İris Şentürker, Ayşegül Kirmanoğlu & Sibel Kumru Pensel, İzmir Barok, Elif Tarakçı Akyar & Hyun Sook Tekin, Ece Demirci, Süreyya Operası Ulusal Betse Yarışması eserlerinin CD’leri ile İTÜ MİAM üyelerinin “Yeni Müzik” alanında yaptıkları bestelerden oluşan CD’leri yayınladı.

Lila Müzik’in çıkardığı üç albüm, Andante Dergisi Yılın Klasik Müzik Albümü “Donizetti Ödülü”nü aldı. Pelin Halkacı Akın ile Metin Ülkü’nün Türk bestecilerinin eserlerinden oluşan Yolculuk 2011 yılında, izmir Barok’un 16. Yüzyıldan 18. Yüzyılın İlk Yarısına Avrupa ve Osmanlı Saray Müzikleri 2013’te, Aydın Karlıbel’in Doğu Masalları isimli albümü ise 2016’da Donizetti Ödülü’nü kazandı.

Lila Müzik, genç sanatçıları da desteklemeye özellikle önem vermekte, ayrıca geleneksel müziğimiz ile ilgili CD’ler de yayınlamaktadır.

Lila Müzik Yapım A.Ş., 2003 yılından bu yana her yıl Antalya Kemer’e bağlı Tekirova’da “Phaselis Festivali” ve açılış konserlerini düzenlemektedir. Festival’e bugüne kadar, İdil Biret, Gülsin Onay, Şirin Pancaroğlu, Mercan Dede’nin yanısıra Antalya ve İzmir ve Eskişehir Senfoni Orkestraları, Akbank Oda Orkestrası ile Rusya, Meksika, Kanada, Almanya gibi ülkelerden gelen müzisyenleri konuk etmiştir.

Ayrıca 2012-2016 yılları arasında, Martı Grubu içindeki Martı İstanbul Hotel ile, Taksim’deki Martı Hotel’de dinleti ve sohbet programından oluşan Martı Klasikleri konser dizisini düzenlemiştir. Martı Klasikleri dört yıl içinde Ayla Erduran, İlhan Usmanbaş, Yalçın Tura, Ayşegül Sarıca, Gülsin Onay, Hüseyin Sermet, Güher & Süher Pekinel ile Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler Projesi, Ulucan Kardeşler, Emma Kirkby, Ingrid Seifert, Aydın Karlıbel, İzmir Barok, Emre Şen, Pelin Halkacı Akın, İris Şentürker, Dilbağ Tokay; Emine Serdaroğlu, Ece İdil, Bahar Biricik, Ece Demirci, Rahşan Apay, Sevil Ulucan, Can Okan, Güray Başol, Kemal Cem Yılmaz ve daha pek çok değerli sanatçıyı konuk etti. Bu konserlerin söyleşi bölümlerinde Sayın İdil Biret, İlber Ortaylı, Evin İlyasoğlu, Aydın Büke, Yeşim Gürer Oymak, Serhan Bali, Şehvar Beşiroğlu, Ali Pınar, Ersin Antep, Deniz Banoğlu, Hakan Çelik, Asuman Kafaoğlu Büke, Seda Yavuz, Gürer Başol Martı Klasikleri’nde moderatör olarak yer aldı.

Müzik alanında ülkemizin sahip olduğu tüm değerleri ve zenginlikleri dinleyicilerle paylaşmayı hedefleyen Lila Müzik, hayatımızı anlamlı kılan ve güzelleştiren sanatçılarımızın katkılarıyla yeni CD’ler çıkarmaya ve konserler düzenlemeye devam etmektedir.