Sevin Berk
Bilgi :

2006 YILINDA ARAMIZDAN AYRILAN ARP SANATÇISI SEVİN BERK’İN TRT ARŞİV KAYITLARI, İNÖNÜ VAKFI’NIN İŞ BİRLİĞİYLE LİLA MÜZİK TARAFINDAN İLK KEZ CD OLARAK YAYINLANDI VE DİJİTAL PLATFORMLARDA DİNLEYİCİLERİN BEĞENİSİNE SUNULDU
Albümde, İlhan Usmanbaş’ın Sevinç Berk’e ithaf ettiği ve sanatçının yorumladığı Konser Aryası’nın yanı sıra André Jolivet’nin ülkemizde ilk kez seslendirilen eserinin konser kaydı, Reinhold Gliére Arp Konçertosu ile Gabriel Pierné ve Albert Zabel’in iki solo eseri yer alıyor.
                                                                                                                                                                    “Sevin inanılmaz bir arpçıydı, büyük bir müzik kişiliği vardı. Bence onu dinleyemeyenlere yazık oldu… Sevin için güzelden keyif almak, güzel müzik dinlemek yetiyordu. Hayattan, doğadan, güneşin batışından, ayın doğuşundan, kedilerini sevmekten bu kadar zevk alan birini görmek kolay değildir. Hem bir anne hem bir öğretmen hem de bir orkestracı olarak hayatından son derece memnundu. Hâlâ “keyif” deyince aklıma Sevin’den başkası gelmiyor.”  Suna Kan – Keman Sanatçısı
23 yıldır bu topraklarda yaşayan besteci ve yorumcuların eserlerini kayıt altına alan Lila Müzik, bu kez ülkemizin en önemli yorumcularından arpist Sevin Berk’in 1973-1985 yılları arasındaki canlı konser kayıtlarını dinleyicilerin beğenisine sunuyor. “Sevin Berk” başlıklı CD’de sanatçının eşsiz yorumları ilk kez bir arada dinleyiciye sunuluyor. 
Albümdeki ilk eser olan Konser Aryası, Lozan Antlaşması’nın 77. yıldönümü nedeniyle İnönü Vakfı tarafından İlhan Usmanbaş’a ısmarlanmış ve Sevin Berk’e adanmıştı. Konser Aryası, Berk’in solistliğinde, Gürer Aykal’ın yönettiği TRT Ankara Oda Orkestrası tarafından seslendiriliyor. CD’deki ikinci eser olan Arp ve Oda Orkestrası için Konçerto, ülkemizde ilk kez 1973’te seslendirilmişti ve seyircileri arasında eserin bestecisi André Jolivet de vardı. Bu konser kaydında Jean Périsson yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Sevin Berk’e eşlik etmişti.  Reinhold Gliére’nin Arp Konçertosu’nu ise Mircea Basarab şefliğindeki İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Sevin Berk’in solistliğinde yorumluyor. CD’de ayrıca arpistin solo olarak yorumladığı Pierné ve Zabel’in iki eseri de yer alıyor.  
Sevin Berk albümü 80 sayfalık bir kitapçıkla dinleyiciye sunuluyor. Sanatçının vefatının ardından dostlarının sanatçı hakkındaki düşünceleri, öğrencisi arpist İpek Mine Sonakın’ın yazısıyla sunuluyor. Kitapçıkta, müzik yazıları ve radyo programlarından tanıdığımız Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi hocalarından Prof. Dr. Ahmet Makal’ın “İsmet İnönü ve Müzik” başlıklı kapsamlı bir makalesi yer alıyor. Yazıda, askerken Yemen çöllerinde tanıştığı klasik müziğe tutkuyla bağlanan, büyük bir sevgiyle klasik müzik konserlerini takip eden, 50 yaşından sonra viyolonsel dersleri alan ikinci Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü ve ailesinin müzik sevgisine de tanık olacaksınız.
TRT Arşiv kayıtlarından derlenen albümün masteringi Ozan Sarıer’e, kapak ve arşiv fotoğrafları Ozan Sağdıç’a, tasarımı ise Gözde Oral’a ait.
Sevin Berk başlıklı albüme dijital olarak Apple Music ve Spotify’dan ulaşabilir, fiziksel olarak internet ve Opus 3a’dan satın alabilirsiniz.  

 

Albümler
Haberler
Konser
Mersin - Türkiye
02.05.2008
Konser
Mersin - Türkiye
02.05.2008
Konser
Mersin - Türkiye
02.05.2008