RENAN KOEN
Bilgi :

“BARIŞIN EN ÖNEMLİ ŞARTI, İÇİMİZDEKİ ÜRETİCİ VE YARATICI RUHLA TANIŞMAK VE ONU CANLI TUTMAKTIR” DİYEN PİYANİST- BESTECİ VE EĞİTMEN RENAN KOEN’İN YENİ PROJESİ “MARCH OF THE MUSİC” ALBÜMÜ

DİJİTAL PLATFORMLARDA YAYINLANDI

LİLA MÜZİK’TEN ÇIKAN ALBÜMDE, TEREZİN TOPLAMA KAMPINDA YAŞAMIŞ MÜZİSYENLER

VİKTOR ULLMANN VE GIDEON KLEIN’IN ESERLERİNİN YANI SIRA, KAMPI GEZEREK ORADA YAŞANANLARA TANIKLIK EDEN ELCİL GÜREL GÖÇTÜ VE NURULLAH EJDER’İN YENİ BESTELERİNİ DİNLEYEBİLİRSİNİZ.  

ALBÜMDEKİ ESERLERİ AUFTAKT TRİO, EKİN GÜLDOĞAN, EYÜPCAN AÇIKPAZU, GİZEM YILGIN, SELİM BOYACI VE RENAN KOEN’İN DUYARLI YORUMUYLA DİNLERKEN, ÖYKÜ ÜÇGÜLER VE ENGİN ÇETİN’İN TEREZİN İZLENİMLERİNİ DE CD KİTAPÇIĞINDAN OKUYABİLİRSİNİZ

 

March of the Music albümü, piyanist, besteci, soprano ve eğitmen Renan Koen’in tasarladığı ve eğitimini verdiği “Holokost Gerçekliği ile Pozitif Direnç” projesinin sonucunda ortaya çıktı. 2016 yılından beri bu konuda eğitim veren Renan Koen, projeyi şöyle anlatıyor:

“Bu çalışma, yurtiçi ve dışında gerçekleştirdiğim “Holokost Gerçekliği ile Pozitif Direnç” eğitimini alan öğrencilerin katıldığı bir geziyi içeriyor. Gezi boyunca, II. Dünya Savaşı yıllarında Theresienstadt olan bilinen, şimdiki ismiyle Terezin kentine gidiyoruz. Projenin tek bir şartı var, o da gezi sonrasında öğrencilerin hissettiklerini ve Terezin deneyimlerini ifade eden bir ürün ortaya koymaları. Böylece aldıkları eğitim, yetenekleri ve istekleri doğrultusunda bir ürün ortaya çıkarıyorlar. Ben de ortaya çıkan ürünlerin dünyada çalınmasını, yayınlanmasını veya basılmasını sağlıyorum. Biliyorum ki barışın en önemli şartı, içimizdeki üretici ve yaratıcı ruhla tanışmak ve onu canlı tutmaktan geçiyor.

Gezi, Gustav Mahler: Everlasting Hope / Terezin Composers Vakfı’nın düzenlediği müzik festivalinin bünyesinde gerçekleşiyor. Benim de konser verdiğim bu festivalde, dersler ve konserlerin yanı sıra birçok müzisyen ve müzikolog ağırlanıyor.  Ayrıca öğrencilerimi bu şiddet dolu tarihin geçtiği yerlerde de dolaştırıyorum. Getto’da, tutsakların kaldığı mekânlarda kalıyoruz. Bu etkinliğin bir başka ayağı daha var: Theresienstadt’tan kurtulan bir ‘survivor’ ile tanıştırıyoruz. Böylece hayatta kalanların yaşadıklarına ilk elden şahit oluyoruz.

Fiziksel ve duygusal olarak çok yoğun geçen bu programda, ürün yaratma sürecine Terezin’de başlamış oluyoruz.  Şimdiki gençler bir harika.

Onların sayesinde gelecekteki dünyaya daha fazla umutla bakabiliyorum.”

Türkiye Yahudi Toplumu ve İzi Morhayim’in değerli katkılarıyla yayınlanan albüm, savaşın sona ermesiyle Terezin Toplama Kampı’ndan kurtulan; projeye katılan öğrencilerin onunla yaptığı söyleşinin ardından evine dönerken vefat eden, 94 yaşındaki ‘survivor’ Doris Grozdanovičová’nın anısına ithaf edildi.

Albüm tasarımını Gözde Oral’ın yaptığı albümü dijital platformlardan dinleyebilirsiniz.

 

 

Albümler
Haberler
Konser
Mersin - Türkiye
02.05.2008
Konser
Mersin - Türkiye
02.05.2008
Konser
Mersin - Türkiye
02.05.2008