Rahşan Apay
Bilgi :

VİYOLONSEL SANATÇISI RAHŞAN APAY’IN “ROXANA” BAŞLIKLI ALBÜMÜ LİLA MÜZİK’TEN ÇIKTI

BİRİNCİ KUŞAK TÜRK BESTECİLERİNDEN AHMET ADNAN SAYGUN İLE BEŞİNCİ KUŞAK BESTECİLERDEN ARMAĞAN DURDAĞ’IN VİYOLONSEL KONÇERTOLARINI İÇEREN ALBÜM CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINA BİR ARMAĞAN

ALBÜMDE RAHŞAN APAY’A, SELMAN ADA YÖNETİMİNDEKİ İSTANBUL DEVLET OPERA VE BALESİ ORKESTRASI İLE RENGİM GÖKMEN YÖNETİMİNDEKİ CEMAL REŞİT REY SENFONİ ORKESTRASI EŞLİK EDİYOR

Barok dönemden çağdaş müziğe geniş bir repertuvara sahip olan, yurt içi ve dışındaki konserlerinin yanı sıra müzik kültürümüzü gelecek kuşaklara aktarma yolunda Türk bestecilerinin eserlerini kayıt altına alan çellist Rahşan Apay’ın “Roxana” başlıklı albümü      Lila Müzik etiketiyle yayımlandı.

Albümün en önemli özelliklerinden biri, ülkemizin ilk kuşak bestecilerinden A. Adnan Saygun’un “Op. 74 Viyolonsel Konçertosu” ile beşinci kuşak bestecilerden Armağan Durdağ’ın “Roxana Op.10 Viyolonsel Konçertosu”nu birlikte dinleyiciye sunması. 

 

Çellist Rahşan Apay, albüm kitapçığında şöyle yazmış: “Büyük besteci A. Adnan Saygun’un eseri benim için bambaşka bir yolculuktu. Hayatın gerçekliğine, acısı ve tatlısıyla, hüznü ve umuduyla sıkıca tutunmak gibiydi. Onu çalışmak beni daha hızlı büyüttü. Her bir nota, bir ağaç misali, doğduğum topraklardan ve kendi özümden köklenmek gibiydi. O günden bugüne hayatımda köprünün altından çok sular aktı. Aşk ve ihtirasla viyolonsel çalan Rahşan’dan kendi iç sesini arayan, köklerini ve yapraklarını aynı anda önemseyen bir Rahşan’a dönüştüm. Albümde, 2007 senesinden Saygun kaydı ile 2014’teki “Roxana” kaydımı buluşturmak istedim. Durdağ’ın müziklerindeki tını zenginliğini, orkestrayı bin bir renkle donatabilmesini, birbiriyle konuşan çalgıların gizli katmanlar oluşturmasını, ritim ögesine duyduğu özel ilgiyi, yerel Türk ögelerimizle yetinmeyip 1980’lerden bu yana özellikle Amerikan çağdaş klasik müziğinde etkin olan Yeni-Romantik akımı müziğine katmasını ve yavaş müziklerindeki mistik lirisizmi daima çok sevdim. 2012’de bestelenen, Büyük İskender’in nikâhlı tek eşi olan Pers soylusu “Roxana”yı anlatan bu eser aynı zamanda benim de doğumumdur. Hayatımda benim de geçtiğim evreleri anlatan, “Roxana”nın dilinden bir konuşmadır.

Bu albümü sizlere sunarken, üzerinde yaşadığımız topraklarda ürün veren bestecilerimizin ve ürettikleri her bir eserin bizler için büyük bir kültür mirası olduğunu, bu yapıtların gelecek nesillere ulaşması gerektiğini daha da kuvvetli hissettiğimi özellikle belirtmek isterim.”

 

Albüm kitapçığındaki Saygun’un eseri ile ilgili notlar, sanatçının öğrencisi de olan besteci Hasan Uçarsu’ya, “Roxana” ile ilgili bilgiler ise eserin bestecisi Armağan Durdağ’a ait. Tasarımını Gözde Oral’ın yaptığı albümün kayıtlarını Pieter Snapper ve Mehmet Sungur, albümün masteringini ise Ozan Sarıer gerçekleştirdi. CD’yi Spotify, Apple Music ve Lila Müzik YouTube kanalından dinleyebilirsiniz.

 

24 yıldır bu topraklarda yaşayan besteci ve yorumcuların eserlerini kayıt altına alan ve müzik hafızamızın oluşumuna katkı sunan Lila Müzik, bu albüm ile müzikseverlere arşivlerdeki  kıymetli kayıtları sunmaya devam ediyor.          *  triolila.com  *  youtube.com/@lilamuzik99      

Basın bülteni, CD kapak fotoğrafı ve görseller için: https://we.tl/t-GudxCGAZGb

Albümler
Haberler
Konser
Mersin - Türkiye
02.05.2008
Konser
Mersin - Türkiye
02.05.2008
Konser
Mersin - Türkiye
02.05.2008