Pelin Halkacı Akın
Metin Ülkü
Bilgi :

Pelin Halkacı Akın / Keman

Pelin Halkacı Akın keman eğitimine 8 yaşında Prof. Nuri İyicil ile başladı ve İstanbul Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan 1995 yılında mezun oldu.       1997 yılından beri sürdürdüğü solistlik kariyerinin yanı sıra alanında kendisini geliştiren sanatçı, Prof. Jean Fournier’in “Salzburg Mozarteum Sommerakademie”de ve İstanbul’da yaptığı masterclass’lara katıldı. Daha sonra da İsrail’deki “Keshet Eilon Violin Masterclasses”a üç yıl ardarda katılıp burada Shlomo Mintz, Ida Haendel, Vadim Gluzman ve Ani Schnarch ile çalıştı. 2003 yılında da yine aynı kursa asistan öğretmen olarak davet edildi.

            Müzik yönetmenliğini Claudio Abbado’nun yaptığı “Gustav Mahler Gençlik Orkestrası”na üç yıl üst üste davet edilip, burada Claudio Abbado, Seiji Osawa, Piérre Boulez, Semyon Bychkov ve Danielle Gatti gibi şeflerle birlikte dünyaca ünlü festivallere katılıp, önemli konser salonlarında çaldı.

Türkiye’de “Uluslararası İstanbul, Ankara ve Eskişehir Müzik Festivalleri”nde ve birçok değişik şehirde resitaller yaptı, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul, Antalya, Bursa ve Çukurova Devlet Senfoni Orkestraları, Borusan İstanbul Filarmoni, Cemal Reşit Rey ve Eskişehir Senfoni Orkestraları, ENKA Sinfonietta, DESO, ASO, Mersin, Başkent ve Borusan Oda Orkestraları eşliğinde başarılı konserler verdi. Yurtdışında ise İngiltere, Polonya, Macaristan, Romanya, İsrail, Gürcistan, Azerbaycan ve K.K.T.C.’de solo konserler veren sanatçı, 2004 yılında “Doçent” oldu.

            Aktif olarak solistlik kariyerine davam etmekte olan Halkacı Akın, halen öğretim üyesi olarak Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda çalışmakta ve  “Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve Oda Orkestrası”nın başkemancılığı görevini sürdürmektedir. Borusan Holding tarafından kendisine kullanım hakkı verilen 1761 tarihli Nicolo Gagliano yapımı bir kemanla çalmaktadır.

 

Metin Ülkü / Piyano

Metin Ülkü 1962 yılında Ankara’da doğdu. 1972 yılında İstanbul Devlet Konservatuvarı Piyano Bölümüne girdi. 1978’den itibaren Kompozisyon Bölümüne Prof.Cengiz Tanç ile devam etti. 1981 yılında Konservatuarın piyano bölümünden Prof. Judith Uluğ’un öğrencisi olarak mezun oldu. Konservatuvardaki öğrenimi sırasında Fransa’nın Nice şehrindeki Yaz Akademisinde Jeanne-Marie Darré ile çalıştı. 1982’de aldığı İsviçre bursu ile önce Cenevre’de yaz kursunda Nikita Magalof ile çalıştı. Daha sonra Lozan Konservatuvarı’na girerek Brigitte Meyer’in öğrencisi oldu. Bu ülkedeki öğrenimi sırasında Salzburg’a giderek 1983’de Mozarteum Müzik Akademisi’ndeki Yaz Kursu’nda Prof. Carl Seemann ile çalıştı. Kasım 1984’te İstanbul’da Sevda Cenap And Vakfı’nın düzenlediği 4. Müzik Yarışması’nın piyano dalında, Türk Bestecisini en iyi yorumlayan piyanist ödülü ve 2.lik ödülünü aldı. Aynı yıl Lozan Konservatuvarı’nın ‘Virtuosité’ diplomasını aldı. Ayrıca 1984-1985 yılları içinde Cenevre’de Eduardo Vercelli ile çalıştı.   1985 yılında İstanbul’a dönerek önce Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda hocası

Prof. Judith Uluğ ile çalışarak Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik eğitimini tamamladı. Bu dönemde,1987’de MSGSÜ Devlet Konservatuvarınca düzenlenen yaz kursunda İdil Biret ile çalışmıştır. Çeşitli çağdaş müzik konserlerinde çoğunlukla Türk bestecilerinin eserlerini seslendirmiş, pek çok eserin ilk seslendirmelerini gerçekleştirmiştir. 2000 yılında, Arzu Temizer Ülkü ile Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda çağdaş eserlerden oluşan iki piyano konseri vermiş, “Açık Radyo”da “Ludus Tonalis” adında çağdaş piyano eserleri hakkında programlar yapmıştır. Metin Ülkü İsviçre, Polonya, Kuveyt, İngiltere, Yunanistan ve Kıbrıs’ta çeşitli solo piyano ve oda müziği konserleri gerçekleştirmiştir. Çağdaş Türk Bestecilerinin eserlerini ağırlıkla seslendirdiği konserlerini sürdüren Ülkü, Mimar Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Profesör Öğretim Üyesidir.       Metin Ülkü’nün CD çalışmaları sürmekte olup şu ana kadar Nazife Güran (Kalan),

Üç Çağdaş Besteci (Kalan), İhan Usmanbaş -Ölümsüz Deniz Taşlarıydı (Yapı Kredi Yayınları - 2000 yılı Mayıs Ayı Baskısının CD eki), “İstanbul’dan Yeni Müzik” başlıkları altında solo piano ve ikili ses kayıtları bulunmaktadır.

 

Albümler
Haberler
Konser
Mersin - Türkiye
02.05.2008
Konser
Mersin - Türkiye
02.05.2008
Konser
Mersin - Türkiye
02.05.2008