İzmir Barok
Bilgi :

İZMİR  BAROK         

İzmir  Barok  ,  2008  yılında  İZDOB orkestrasından  Kontrbas ve Viola da Gamba  sanatçısı  Bülent Oral ve Keman  sanatçısı  Hakan Özaytekin  tarafından  kurulmuştur. 25  yıla  yakın  zamandır  birlikte  oda  müziği  çalışmaları  ve  konserleri  yapan  bu  ikili,  sonunda  hayalini  kurdukları  bu  grubu  hayata  geçirmeyi  başardılar. Topluluğun  göze  çarpan  en  önemli özelliği, barok  müziğini dönemin  enstrümanları  ve de stili  ile seslendirmeleridir. Türkiye’de  bunu  gerçekleştiren  ilk  topluluk  olmaları  da  kendileri  için  ayrıca  bir  gurur  vesilesi  olmuştur.

Topluluk , önceleri Çembalo sanatçısı Tuğçe Özaytekin’in de katılımıyla 3  farklı  enstrümanla  çalışmalarına  başladı . Daha sonra topluluğa Barok Flüt sanatçısı Atilla Oral ve Soprano Linet Şaul katıldı. 2011 yılından itibaren topluluğun Çembalo sanatçısı Erica Fossi oldu.

“16. Yüzyıldan 18. Yüzyıl ortasına Avrupa ve Osmanlı Saray Müzikleri” projesi kapsamında topluluğa Osmanlı müziği icracısı mezzo soprano Sinem Özdemir, çeng ve kanun sanatçısı Şehvar Beşiroğlu, rebab sanatçısı Mehmet Refik Kaya ve vurmalı çalgılar sanatçısı Hüseyin Tuncel dahil oldu.

Topluluk  şu  ana  kadar  Türkiye’de  İzmir, Eskişehir, İstanbul  ve  Bodrum’da  konserler  vermiş, bu konserlerden Bodrum’da  yapılan  “D-Marin  Uluslararası  Klasik  Müzik  Festivali”ne  2  yıl   üst üste davet  edilmişlerdir.   Ayrıca İzmir’de ilki  gerçekleştirilen    “Aassm  Barok Müzik Günleri”  konserler  dizisine  İngiltere’den  “London Baroque”  ve   İtalya’dan “Mare Nostrum”  toplulukları  ile  birlikte  katılmışlar, İngilizlerin ünlü sopranosu Emma Kikby ve London Baroque’un kemacısı İngrid Seifert ile birlikte  konserler vermişlerdir.

Grup, 2011 yazında Almanya’nın Nürnberg şehrindeki Freankisher Sommer Festivalinde barok dönem Avrupa ve Osmanlı bestecilerinin eserlerini seslendirmiş,  “16. Yüzyıldan 18. Yüzyıl ortasına Avrupa ve Osmanlı Saray Müzikleri” projesiyle   dünyaca ünlü Viola da Gambacı Hille Perl ve Lute sanatçısı Lee Santana ile İzmir Uluslararası Müzik Festivalinde ve Bremen Musicada-Tage der Alten Musik  Festivali’nde yer alarak büyük beğeni kazanmışlardır.

Topluluğun  en  önemli  amaçları  arasında, barok  müziğini ve barok  dönem  bestecilerini oldukça  geniş  bir  zamanı  kapsayan  barok  müzik  dönemlerini; dönemin  enstrümanları  ile  tanıtmak , sevdirmek  ve  yeni  grupların  oluşmasına katkıda bulunmaktır .

İzmir Barok Grubu, Avrupa’nın  barok  müziğini ve Osmanlı dönemindeki  barok  bestecilerini de  araştırıp   yorumlamanın  yanında, repertuarlarına  katmışlar, bu bestecilerin  eserlerini  Avrupa  müziğinin  armoni  esaslarına  göre  düzenleyip , Türkiye  ve  Avrupa’da  seslendirip    tanıtmak  konusunda da  bir  misyon  yüklenmişlerdir.

      

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

Albümler
Haberler
Konser
Mersin - Türkiye
02.05.2008
Konser
Mersin - Türkiye
02.05.2008
Konser
Mersin - Türkiye
02.05.2008