Gülsin Onay
Bilgi :

GÜLSİN ONAY

“Duyarlı bir kesinliğe ve zekice bir parıltıya, en hassas şeyleri bile maharetli parmaklarına neredeyse gülümsercesine emanet etme yeteneğine sahip ve tutkulu bir sanatçı. Hayal gücü yüksek, mükemmel bir piyanist” Peter Cosse

Gülsin Onay, Şubat 2017’de, Türkiye’nin en önemli bestecilerinden biri ve Onay’ın da öğretmeni olan Ahmed Adnan Saygun’un birinci piyano konçertosunun Hong Kong prömiyerini, Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile gerçekleştirdi. Eseri Mayıs 2017’de Kevin Griffiths yönetimindeki Göttingen Symphoniker eşliğinde seslendirdi, dinleyicilerin ve eleştirmenlerin büyük beğenisini kazandı. Şubat ayında Japonya’da verdiği bir dizi resitalin ardından Mart 2017’de köklü İngiliz yaylı çalgılar dörtlüsü Endellion Quartet ile Türkiye turnesi gerçekleştirdi. Ustalık sınıfları, senfoni konserleri, yardım konserleri, yarışmalar ve yeni kayıtlarla geçen yoğun ve  başarılı konser sezonunu yaz aylarında Altınoluk, Cunda, Ayvalık, Çeşme, Vranje ve Bodrum’daki resitallerle tamamladı. Ayrıca Sanat Danışmanı olduğu 14.Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’nin kapanış konserini, GFA Ustalık Sınıfı ve 4.Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması Jüri Başkanlığı’nı yaptı.

Ünlü sanatçı 2017 başından bu yana TRT Radyo-3’te, 15 günde 1 Cumartesi günleri yayınlanan “Gülsin Onay’la Radyo-3 Atölyesi” adlı bir programı hazırlayıp sunmaktadır.

Gülsin Onay'ın uluslararası müzik kariyeri Arjantin'den Japonya'ya uzanan bir coğrafyada 5 kıta 80 ülkeyi kapsar. Bugüne kadar dünyanın belli başlı müzik merkezlerinde dinleyicilerle buluşan sanatçı birlikte çaldığı şefler arasında Vladimir Ashkenazy, ErichBergel, Michael Boder, Andrey Boreyko, Jorg Faerber, Vladimir Fedoseyev, Edward Gardner, Neeme Jarvi, Emmanuel Krivine, Ingo Metzmacher, Esa-Pekka Salonen, Jose Serebrier, Vassily Sinaisky, Stanislaw Wislocki ve Lothar Zagrosek sayılabilir. Onay'ın konser verdiği salonlar arasında Amsterdam Concertgebouw, Berlin Filarmoni Salonu, Viyana Konzerthaus, Londra Queen Elizabeth Hall ve Wigmore Hall, Paris Salle Gaveau, Washington DC National Gallery of Art ve New York Miller Theater yer almaktadır.

Rachmaninov yorumlarıyla müzik otoritelerinden büyük övgüler alan Gülsin Onay ayrıca, uluslararası alanda istisnai bir Chopin icracısı kabul edilmektedir. Polonya Hükümeti Chopin yorumları nedeniyle Gülsin Onay'ı Polonya Devlet Nişanı ile onurlandırmıştır. Hocası Saygun'un dünya çapında en güçlü yorumcusu olarak tanımlanan Onay, Saygun’un kendisine adadığı 2. Piyano Konçertosu ile Stuppner, Tabakov ve Hoinic’in konçertolarının dünya prömiyerlerini gerçekleştirdi. Onay'ın 20’yi aşkın albüm kaydı, yorum gücü yanında repertuar zenginliğini de yansıtır.

Piyano eğitimine üç buçuk yaşında başlayan ve Üstün Yetenekli Çocuklar Kanunu kapsamında Paris Konservatuvarı'nda eğitim gören Gülsin Onay'a 1987 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verilmiştir. 1988 yılında Boğaziçi ve 2007 yılında Hacettepe Üniversiteleri tarafından Fahri Doktora ile onurlandırılmıştır. Onay, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Solisti olup, Bilkent Üniversitesi'nin de sürekli sanatçısıdır. Dünyada pek çok yardım konseri veren Onay, 2003 yılında UNICEF Türkiye Milli Komitesince “İyi Niyet Elçisi” seçilmiştir. Sanatçıya, Sevda-Cenap And Müzik Vakfı tarafından 2007 Onur Ödülü Altın Madalyası ve Donizetti 2011 Ödülleri’nde Yılın Piyanisti ödülü, 42. İstanbul Müzik Festivali’nin 2014 “Onur Ödülü” verilmiştir. Tekirdağ'da bir sokağa Gülsin Onay'ın ismini veren Süleymanpaşa Belediyesi, 2 yıldır sanatçının adına "Gülsin Onay Piyano Günleri"ni düzenlemektedir.

 

Albümler
Haberler
Konser
Mersin - Türkiye
02.05.2008
Konser
Mersin - Türkiye
02.05.2008
Konser
Mersin - Türkiye
02.05.2008