Cem Oslu
Orhan Veli Özbayrak
Ahmet Tamer Topuz
Artun Hoinic
Bilgi :

CEM OSLU

1992 Adana doğumlu Cem Oslu, müzik eğitimine 12 yaşında özel piyano dersleri alarak başladı. Bir sene sonra Bilkent Üniversitesi Müzik Fakültesi’ne kabul edildi. Burada geçirdiği beş yıl içerisinde Sanem Berkalp ve Hande Dalkılıç ile piyano çalıştı. 2009 yılında düzenlenen 1.Kamuran Gündemir Piyano Yarışması’nda üçüncülük ödülü aldı. Brüksel'de düzenlenen Musica Mundi adlı oda müziği festivaline davet edildi. Ankara, İstanbul, Antalya, Mersin, Malatya ve Adıyaman’da resitaller verdi. Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde E. Grieg’in Piyano Konçertosu’nu, Bursa Bölge Senfoni Orkestrası eşliğinde S. Rachmaninoff’un 1. Piyano Konçertosu’nu  seslendirdi. 10. Antalya Uluslararası Piyano Festivali kapsamında düzenlenen Genç Yetenekler Konseri’nde yer aldı. 17 yaşında Viyana Konservatuvarı’na kabul edilerek Prof. Roland Batik’in sınıfına katıldı. İtalyan orkestra şefi Marino Formenti’nin Viyana Musikverein'da düzenlediği Carte Blanche adlı çağdaş müzik projesinde yer aldı. Kasım 2011'de Çağdaş Dönmezer ile Van depremzedelerine yardım amacıyla düzenlediği  İki Piyano-İki Kültür  konserinde kendisine ait olan türkü düzenlemelerini seslendirdi.

Müzik teknolojilerine ve kompozisyona karşı artan ilgisinin etkisiyle 2012 yılında, çalışmalarına Berklee College of Music’te devam etmek için Boston’a taşındı. Batık Çığlıklar (Sunk Clamors) isimli eseri, ALEA III Oda Müziği Grubu tarafından icra edildi. Boston ve Los Angeles’ta piyano resitalleri verdi. 2014 yılında MTNA (Music Teachers National Association) tarafından Amerika’da düzenlenen beste yarışmasında Piyanolu Trio için Müzik adlı eseri Massachusetts Eyaleti ve Doğu Amerika genelinde birincilik, Amerika genelinde ikincilik ödülü kazandı. Bu eserin Türkiye prömiyeri 12. Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nde yapıldı. 

İki sene içerisinde Berklee’nin elektronik müzik ve film müziği bölümlerinden mezun oldu ve Los Angeles’a taşındı. Alien’s Sister (2014), The Thirty-Nine Days (2015), Interior Night (2016) filmlerinin müziğini besteledi. Cem Oslu çalışmalarını müzik direktörü, konser ve film müziği bestecisi, piyanist ve eğitimci olarak Los Angeles’ta sürdürmektedir.

ORHAN VELİ ÖZBAYRAK

1989’da Ankara’da doğan Orhan Veli özbayrak, müziğe 2003 yılında Yasemin Marlalı’dan aldığı piyano dersleri ile başladı. 2004-2006 arasında Onur Özmen ile özel olarak kompozisyon, teori ve solfej çalıştı. 2006 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Kompozisyon Sanat Dalı’na kabul edildi. Burada, Turgay Erdener ile kompozisyon ve armoni, Yasemin Marlalı ile piyano,  Sevgi Ünal ile kontrpuan, Ercüment Burak Erdoğan ile solfej, Levent Kuterdem ile orkestrasyon çalışmalarına devam etti ve 2010 yılında birincilikle mezun oldu. Bu zaman aralığında İlhan Baran’ın Çağdaş Müzik ve Caz Armonisi derslerine katıldı. Aynı sene Avusturya’daki Graz Sanat Üniversitesi Kompozisyon ve Müzik Teorisi bölümüne kabul edilen besteci, aynı kurumda Gerd Kühr ile kompozisyon, Georg Friedrich Haas ile kompozisyon teknikleri, Alexaner Stankovski ile kontrpuan ve analiz, Bernhard Lang ile armoni, Florian Gessler ile orkestrasyon, Gerhard Nierhaus ile elektronik müzik çalıştı ve 2014 yılında bu okuldan mezun oldu.

Geçtiğimiz yıllarda Macaristan’ın Szombathely şehrinde düzenlenen Bartok Festivali kapsamında Gyula Csapo’nun kompozisyon ustalık sınıfına ve 2010 yılı Luzern Festivali kapsamındaki Boulez’in şeflik ustalık sınıfı teori derslerine katılan Özbayrak, eserleri ile 2009 ve 2015 yıllarında İstanbul’da Sesin Yolculuğu isimli genç besteciler festivalinde yer aldı. Yurt içinde Ankara Devlet Konservatuvarı’nın, yurt dışında da Graz Sanat Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen bir çok ustalık sınıfına katılma şansı buldu.

            Şu ana kadar BESOM’un düzenlediği 1. Ulusal Beste Yarışması’nda iki piyano parçası ile finalist olmasının yanı sıra, Yunanistan’ın Kozani şehrinde düzenlenen 1. Uluslararası Kozani Beste Yarışması’nda, flüt ve piyano için yazdığı Dialoge başlıklı eseriyle “Kayıt Ödülü”nü aldı. Süreyya Operası 1. Ulusal Beste Yarışması’nda ikincilik ödülü ve Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Çoksesli Koro Eserleri Beste Yarışması’nda mansiyon ödülünü  kazandı. TRT’nin ‘çocuk tekerlemelerine yeniden hayat verme’ projesi kapsamında yapmış olduğu düzenlemeler aynı kurum tarafından CD olarak basıldı. Türkiye’nin Sesi Radyosu’nun yapımını üstlendiği Müzikte İz Bırakanlar ve Radyo 1’de yayınlanan Kitaptaki Müzik programlarının sürekli konuğu olan Albayrak’ın Neo Filarmoni dergisinde eleştiri yazıları yayımlanmıştır.

Bestecilik ve orkestra şefliği alanlarındaki lisansüstü çalışmalarını sırasıyla Turgay Erdener ve Rengim Gökmen ile Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde sürdüren Özbayrak, aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Anasanat Dalı öğretim görevlisi ve Besteciler-Orkestra Şefleri ve Müzikologlar Birliği Derneği (BESOM) üyesi ve bu derneğin genel sekreteridir. 

 

AHMET TAMER TOPUZ

11 Ocak 1990 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Bursa’da tamamladıktan sonra Silahlı Kuvvetler Bando Okulu’na girdi ve trombone eğitimi aldı. 2007’de Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nın Bando Şefliği Sanat Dalı’na kabul edildi. Burada Sevgi Ünal’dan armoni ve kontrpuan, Doğan Çakar’dan  bando şefliği, Doç. Nuran Altuğ’dan piyano, Sevgi Ünal ve Kıvanç Tepe’den kompozisyon dersleri aldı.

           

2011’de mezun olmasının ardından, 2012 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nın Kompozisyon Ana Sanat Dalı’nın lisans devresine kabul edildi. Bu süreçte  ise Sevgi Ünal’ın armoni, Yrd. Doç. Turgay Erdener’in füg ve ileri tonal armoni, Çiğdem Aytepe’nin koro şefliği, Günay Günaydın’ın geleneksel Türk Müziği, Doç. Levent Kuterdem ve Doç. Hatıra Ahmetli’nin orkestrasyon, Prof. Muammer Sun ve Sıdıka Özdil’in müzik forumu, Prof. İlhan Baran ve Sıdıka Özdil’in yeni yazım teknikleri, Prof. Metin Munzur ve Sıdıka Özdil’in kompozisyon öğrencisi oldu.

Başlıca eserleri arasında: Değil (Ses ve Piyano için, 2011), Usanç (Ses ve Piyano için, 2011), Yaylı Üçlü (2014), Telefonda (Üflemeli Beşli için, 2014), Yaylı Dörtlü (2015), Ada Uvertürü (Orkestra için, 2015), Dans Varyasyonları (Oda Orkestrasıiçin, 2016) yer alır.

2016 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Kompozisyon Ana Sanat Dalı’ndan mezun olan A.Tamer Topuz, 2011 yılından bu yana Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde bando şefi olarak görev yapmaktadır

 

ARTUN HOİNİC

Üçüncü kuşak müzisyen bir aileden gelen Artun Hoinic 1985 yılında Ankara’da doğdu. İlk müzik eğitimine erken yaşta piyano çalarak başladı. 12 yaşında kompozisyon çalışmalarına başladı. 2003 yılında Bilkent Müzik Lisesi piyano bölümünden mezun oldu.

Artun Hoinic’in yazmış olduğu eserler; Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası, Minnesota Gençlik Senfoni Orkestrası, Eskişehir Senfoni Orkestrası, Encore Wind Ensemble, Minnesota University Wind Band, Ankara Devlet Opera Orkestrası ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası gibi topluluklar tarafından seslendirildi.

2002 yılında Bulgaristan – Sofia’ da düzenlenen Uluslararası Genç Yetenekler Bestecilik Yarışması’nda 1.ve 2. Flüt – Piano Süitleri ile birincilik ve A.B.D. – Minneapolis’ deki 2004 Charles B. Olson Genç Besteciler Yarışması’nda Nefesli Sazlar Orkestrası için Sonat adlı yapıtı ile yine birincilik ödülünü kazanmıştır. Bu eser 2004 yılı Kasım ayında Encore Wind Ensemble tarafından Wind Century konserler serisinde seslendirilmiştir. Bunların yanısıra, 2006 yılında,13. Halıcı Bilgisayarla BesteYarışması’nda birincilik ödülü ve Onno Tunç Özel Ödülü olmak üzere iki ayrı ödül kazanmıştır. Son olarak T.C. KültürBakanlığı Opera-Bale eserleri beste yarışmasında; Nemrut adlı iki perdelik bale eseri ile büyük ödül ve en iyi libretto ödüllerini kazanmıştır.

Hoinic, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’ndeki teori – kompozisyon çalışmalarını 2007 yılında yüksek şeref derecesi ile tamamlamıştır. Bu süre içinde pek çok oda müziği topluluğu ile piyanist ve şef olarak çalışmış, ayrıca 2005’ten 2007 yılına kadar Başkent Oda Orkestrası’nın daimi şefliğini yapmıştır.

2007 – 2008 eğitim yılında St. Petersburg Rimski Korsakov Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Mihail Kukushkin’in sınıfında orkestra şefliğinde uzmanlaşma kurslarına devam etmiştir. 2010 yazında Berlin’de, Baltık Gençlik Filarmoni Orkestrası’nda Kristian Jarvi’nin asistanlığını üstlenmiştir.

2009’da dünyanın en prestijli okullarından biri olan Moskova Çaykovski Devlet Konservtuarı’na ve efsanevi orkestra şefi - pedagog Prof. Gennady Rozhdestvensky'nin sınıfına kabul edilmiştir. 2013 yılında Moskova Konservatuarı büyük salonunda vermiş olduğu konser ile mezuniyetini en yüksek dereceyle tamamlamıştır. 2014 yazında İsviçre’de düzenlenen 1. Gstaad Orkestra Şefliği Akademisi’ne kabul edilen Artun Hoinic, burada ünlü şefler Leonid Grin ve Neeme Jarvi ile çalışma fırsatı bulmuştur.

Sanatçı bugüne kadar Aleksander Ghindin, Gülsin Onay, Arman Tigranyan, Aram Badalyan, Cihat Aşkın, Sasha Rozhdestvensky, Sorin Dogariu gibi dünyaca ünlü solistlerle aynı sahneyi paylaşmıştır. Bilkent Gençlik Senfoni,St. Petersburg Akademik Senfoni,Bursa Senfoni,Antalya Senfoni,Bilkent Senfoni,Kharkov Filarmoni,Ermitaj Ensemble,Moskova Konservatuar Senfoni, Gstaad Festival Orkestrası, L'Orchestre de Chambre de Festival L'Est-Ouest,Cumhurbaşkanlığı Senfoni,Kırım Filarmoni, Kharkov Filarmoni,Çukurova Senfoni,Banat Filarmoni Orkestraları’nın yanı sıra Mersin Devlet Operası, Samsun Devlet Operası ile konserler vermiş, temsiller yönetmiştir. Artun Hoinic halen Samsun Devlet Opera ve Balesi’nde orkestra şefliği görevine devam etmektedir.

 

 

 

Albümler
Haberler
Konser
Mersin - Türkiye
02.05.2008
Konser
Mersin - Türkiye
02.05.2008
Konser
Mersin - Türkiye
02.05.2008