Yüzyıl Dönümüne Yolculuk

Pelin Halkacı Akın
İris Şentürker

Bilgi :

Yüzyıl Dönümüne Yolculuk’ta 
Debussy, Fauré, Massenet ve Ravel’in 
“La belle époque/Güzel Dönem” olarak adlandırılan yıllarda
bestelenmiş yapıtları yer alıyor

Kariyerini solo konserleriyle sürdüren, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası başkemancısı ve MSGSÜ Devlet Konservatuarı profesörlerinden Pelin Halkacı Akın ile oda müziği kariyerini dünyaca ünlü müzisyenlerle verdiği konserlerle devam ettiren, genç kuşağın önde gelen piyanistlerinden MSGSÜ Devlet Konservatuarı’nda piyano ve oda müziği dersleri veren İris Şentürker’in  CD’si  Yüzyıl Dönümüne Yolculuk, Borusan Kültür Sanat’ın katkılarıyla  yayımlandı.

Yüzyıl Dönümüne Yolculuk, 1871 ile I. Dünya Savaşı’nın başladığı 1914 arasındaki yıllarda, Paris’te modernizmin, özgürlükçülüğün ve deneysel sanatın doruk yaptığı “La Belle Époque” dönemi ile onu takip eden yıllarda bestelenmiş eserlere yer veriyor. 

CD’nin kitapçığı için özel bir yazı kaleme alan müzik yazarı Aydın Büke, “yüzyıl dönümü” yıllarını şöyle anlatıyor: “Almanya ile Fransa arasındaki savaşın bittiği, Fransızların yenildiği, Paris’te hayatın kaldığı yerden devam etmeye başladığı senelerde, direnişçilerin üssü Montmartre semti, sanatçıların uğrak yeri olmuştu. Yüzyıl dönümü resimde, edebiyatta ve müzikte kimi zaman birbirine çok zıt akımların doğuşuna tanıklık etmiştir. Claude Monet’nin 1872’de yaptığı ve o güne dek bir manzarayı alışılmışın dışında çok farklı bir biçimde betimlediği için “İzlenim- Gündoğumu” olarak adlandırılan tablosu kısa zamanda bir akıma adını vermişti. 20. yüzyılda peş peşe gelecek iki büyük dünya savaşı tüm Avrupa’yı sarmış, bu zaman içinde yaşanan yıkım ve karamsarlık, 1870–1914 yılları arasındaki dönemin “La Belle Époque” olarak anılmasına neden olmuştu. Çünkü o dönem, özellikle de Paris’teki yaşam, 20. yüzyılın getirdiği yıkımlarla karşılaştırıldığında gerçek bir rüya gibiydi.” 

Debussy, Fauré, Massenet ve Ravel’in eserlerini içeren CD’nin kaydı İngiltere’de yapıldı. Kitapçıkta dönem, besteciler ve eserler hakkındaki yazıyı Aydın Büke yazdı, fotoğraflar ise Seylan Kandak tarafından Paris’te çekildi. CD’nin görsel tasarımı Gözde Oral’a ait.

 

Eserler