Yolculuk

Pelin Halkacı Akın
Metin Ülkü

Bilgi :


PELİN HALKACI AKIN VE METİN ÜLKÜ’NÜN “YOLCULUK” BAŞLIKLI ALBÜMÜNDE 
BÜLENT TARCAN, NECİL KÂZIM AKSES, İLHAN USMANBAŞ, AHMED ADNAN SAYGUN VE 
ULVİ CEMAL ERKİN’İN ESERLERİ YER ALIYOR 


Pelin Halkacı Akın’ın ilk solo CD’si olan “Yolculuk”, birinci ve ikinci kuşak Türk bestecilerinin keman-piyano için bestelediği yapıtlardan önemli bir kesit sunuyor. 

Albümün bir başka özelliği, günümüzün önde gelen çağdaş bestecilerinden İlhan Usmanbaş’ın  “Keman – Piyano Sonatı”nın  ilk kez  bu CD ile kayıt altına alınması ve dinleyicilerle buluşması.

Yolculuk’ta yer alan eserlerin büyük  bölümü, bestecilerin gençlik dönemlerinde ürettikleri eserlerden oluşuyor.  Albüm ile bir yazı kaleme alan Besteci Özkan Manav’ın da belirttiği gibi, “Genç bir Cumhuriyet’in genç bestecilerinin sesi” olan bu yapıtların  ortak özelliği, Usmanbaş’ın Sonatı’nda kendini az hissettirmesine rağmen diğer dört bestecinin eserlerinde var olan “gelenek ve yerel deyişlerle” kurdukları ilişki.  

Pelin Halkacı Akın, bu albümün programını oluştururken, müzik hayatımız için adeta birer deniz feneri olmuş bestecilerimizin eserlerinin yaşaması ve tanınmasında bir yorumcu olarak kendisini sorumlu hissettiğini belirtiyor.

Kayıtları 2 gün gibi kısa bir süre içinde İngiltere’de yapılan “Yolculuk”un kitapçık yazılarını besteci Özkan Manav yazdı.  CD’nin görsel sanat yönetmenliği ve tasarımını Gözde Oral yaptı.  Fotoğrafları ise kendisi de müzisyen olan Ceren Aksan çekti. 

Yolculuk, 2012 yılında Andante Dergisi Donizetti Ödülleri’nde “Yılın Klasik Müzik Albümü” ödülünü aldı.

Eserler