Mozart & Verdi

Borusan Quartet

Bilgi :


BORUSAN QUARTET’TEN MOZART & VERDI


2005 yılında Prof. Gürer Aykal öncülüğünde kurulan, Esen Kıvrak (keman), Olgu Kızılay  (keman), Efdal Altun (viyola) ve Çağ Erçağ’dan (viyolonsel) oluşan Borusan Quartet’in ikinci CD’si Lila Müzik’ten yayımlandı. Borusan Quartet bu CD’de,  Wolfgang Amadeus Mozart’ın Do Majör, No 19, KV 465 “Dissonance”  ve Giuseppe Verdi’nin Mi minör Yaylı Çalgılar Dörlüsü’nü büyük bir ustalıkla yorumluyor.

Grup konserleri dışında İdil Biret, Itamar Golan, Valentin Erben, Gülsin Onay, Hüseyin Sermet, Ruşen Güneş, Reto Bieri, Toros Can, Ferhan & Ferzan Önder, Igudesman & Joo ve Muhiddin Dürrüoğlu gibi çok değerli müzisyenler ile birlikte oda müziği konserleri vermeye devam eden Borusan Quartet, Klasikten modern döneme uzanan geniş bir repertuvara sahip. Topluluk, konser ve CD kayıtlarında Türk bestecilerinin eserlerine de yer veriyor.

CD’de yer alan, Mozart’ın KV 465, Do Majör Dörtlü veya “Disonans Dörtlüsü” de olarak bilinen eseri, müzik tarihinde özellikle girişi ile dikkat çeker. Eserin girişinde, sürekli bir tonal arayış hâkimdir; yapıt bestelendiği yılların ötesinde, bambaşka bir yüzyıldan tınılar taşır. Ancak 23. ölçüde bestelendiği dönemin, yani 18. yüzyılın müzik dili duyulur. Mozart yıllar önce, babasının doğumgününü kutlamak için gönderdiği bir mektupta: “Size, müzikte yeni hiçbir şeyin bestelenemeyeceği yılları görecek kadar uzun bir yaşam dilerim” der. Do Majör Dörtlü, belki de bu yılların nasıl olacağının denemesi gibidir.

CD’de yer alan ikinci eser ise daha çok operaları ile tanıdığımız Giuseppe Verdi’nin Mi Minör Yaylı Çalgılar Dörtlüsü. 1872 yılı sonlarında Aida operasının temsili için Napoli’ye giden Verdi, aksilikler nedeniyle temsil ertelenince, bir bakıma vakit geçirmek için, daha önce hiç denemediği bir alana el atmış ve bu dörtlüyü bestelemiş.  Verdi bu eserinde Haydn, Mozart ve Beethoven’ın yapıtlarını ne denli ustalıkla incelediğini göstermiş gibi. Verdi, önceleri yapıtı yayınlatmak istememiş, bir süre sonra yayıncısının ısrarına dayanamayarak dörtlüyü bastırmış. Eser, Verdi’nin oda müziği alanında da en az opera kadar usta olduğunun  kanıtlarından biri olarak gösteriliyor.

Kayıtları İsviçre’de yapılan CD’nin kitapçık yazıları Aydın Büke’ye, fotoğrafları Özge Balkan’a, CD tarasımı ise Gözde Oral’a ait.

 

Eserler