Saga

Özcan Ulucan
Birsen Ulucan

Bilgi :

 

KEMAN SANATÇISI ÖZCAN ULUCAN İLE PİYANİST BİRSEN ULUCAN’DAN “SAGA” 

 CD’de, Saygun, Janáček ve Prokofiev’in olgunluk dönemi eserleri yer alıyor

Sanatın her dalının hayata dahil edildiği bir aile içinde büyüyen Özcan ve Birsen Ulucan kardeşlerin yeni CD’si adını, albümde yer alan eserlerin ‘destani bir anlatım tarzı’na sahip olması nedeniyle, pek çok dilde “destan” anlamına gelen “Saga” kelimesinden alıyor.  

Bulgaristan doğumlu Özcan Ulucan, ilk müzik eğitimini Varna’da aldı.1989’da ailesiyle birlikte Türkiye’ye göç etti.  Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’ndan mezun oldu. Türk Eğitim Vakfı bursu ile Londra’da Guildhall Müzik Okulu’nda solistlik, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Viktor Pikaizen ile çalışarak master, Eczacıbaşı Vakfı bursu ile Almanya’da Joshua Epstein ile çalışarak “Konser Diploması”, Maxim Vengerov ile keman ve viyola çalışarak “Solistlik Diploması” aldı. M. Vengerov ile Konzerthaus Berlin, Royal Albert Hall - Londra, Ludwigsburger Schlossfestspiele -Almanya,  Amsterdam Concertgebouw gibi önemli salonlarda konserler verdi.  Efsanevi çellist ve orkestra şefi M. Rostropoviç ve M.Vengerov ile Amsterdam Concertgebouw Salonu’nda çaldı. Fazıl Say ile resitaller verdi, İstanbul Festivali’nde çaldı.  İngiliz Oda Orkestrası,  Amsterdam Sinfonietta, Viyana Oda Orkestrası,Philharmonia London, Franz Lizst Oda Orkestrası ile konserler verdi. Kurucuları arasında olduğu Hazerfen Ensemble ile konserlerini sürdüren Özcan Ulucan, solistlik kariyerinin yanı sıra Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuarı’nda yardımcı doçent olarak ders vermekte ve Kapadokya Klasik Keyifler Yaz Müzik Akademisi ve Festivali’nde eğitmen ve icracı olarak yer almaktadır.  
Piyanoya 7 yaşında Bulgaristan’da başlayan Birsen Ulucan, burada önemli yarışmalar kazandı ve 1989’daTürkiye'ye göç etti. Lisans eğitimini İstanbul Devlet Konservatuarı'nda tamamladı. İtalya'da düzenlenen Uluslararası R. Lipizer Keman Yarışması'nda,  Özcan Ulucan ile birlikte 1992’de "En İyi Beethoven Sonat Yorumu" ödülünü paylaştı. Türk Eğitim Vakfı ve  Eczacıbaşı Vakfı bursuyla,  Guildhall School of Music'te (Londra), Joan Havill'in sınıfından Lisansüstü 'Solistlik Diploması'nı aldı. Oxford'da düzenlenen Smith Kline Beecham Müzik Yarışması'nda birincilik ödülünü kazandı ve City University of London'dan yüksek lisans diploması ile mezun oldu. Saarbrücken Müzik Akademisi'nde, 4 yıl boyunca dünyaca ünlü kemancı Maxim Vengerov ile  çalıştı. Salzburg Mozarteum, İstanbul Festivali, Fransa Flain Festivali, Kıbrıs Bellapais  Festivallerinde konserler verdi, Maxim Vengerov, Marta Gulyas, Isabelle van Keulen, Christian Poltera gibi müzisyenlerle çaldı. Her çocuğun bir enstrüman çalacağına inanan Birsen Ulucan, "Sıcak Çikolata" piyano sınıfı adı altında eğitim vererek  öğrencilerini uluslararası yarışmalara hazırlıyor ve genç müzisyenler yetiştiriyor. 
Birsen ve Özcan Ulucan’ın, kardeşleri  keman sanatçısı Ayşen Ulucan ile birlikte kaydettikleri  'Bir Ağaç Gibi' albümü ile Birsen Ulucan’ın  'Masallar, Rüyalar, Fısıltılar' isimli  CD’si Lila Müzik tarafından yayınlanmıştı.

Özcan ve Birsen Ulucan’ın “Saga” başlıklı CD’sinin kapağı ünlü fotoğrafçı Merih Akoğlu’na, kitapçık yazıları Martin Greve’ye, CD tasarımı ise Gözde Oral’a ait.

 

 

Eserler