Romance

Elif Tarakçı Akyar
Hyun Sook Tekin

Bilgi :


ELİF TARAKÇI AKYAR VE HYUN SOOK TEKİN’DEN  ”ROMANCE” 

Keman sanatçısı Elif Tarakçı Akyar ve piyanist Hyun Sook Tekin’in “Romance” başlıklı albümü Lila Müzik tarafından yayınlandı.

CD’de yorumlanan eserler, Ludwing van Beethoven, Clara Schumann ve Antonin Dvořák’ın18. ve 19.  yüzyılda bestelediği,  romans türünün en popüler ve parlak örneklerinden oluşuyor.  

 Bu türün özellikleri ve Avrupa müzik tarihindeki yolculuğu, albüm kitapçığında “Sözün Müzik Hâli: Romans” başlığı altında ayrıntılı bir şekilde aktarılıyor. Bu bilgiler ışığında romans, kökleri edebi ve müzikal bakımdan Ortaçağ İspanya’sına uzanan, 15. yüzyıldan itibaren Avrupa halkının severek dinlediği ve müzik tarihinin her döneminin zevkine – akımına göre dönüşen ve 19. yüzyılın ilk yarısından itibaren Fransa’sının en gözde müzikal üretimlerinden biri olan bir türdür. Romans’ın müzikal haritasına bakıldığında, gezgin müzisyenlerin sözlü ve yazılı aktarımıyla, 15. yüzyıl İspanya’sından İtalya’ya ve oradan da 18. yüzyıl Fransa ve Almanya’sına ulaştığı gözlemlenir.
 

Mimar Sinan Üniversitesi öğretim üyesi ve Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası başkemancısı Elif Tarakçı Akyar, CD’de yer alan repertuvarın, romans gibi ifade gücünü kelimelerden alan bir türü seçmelerinin nedeninin doğal, yalın ve anlaşılır bir müzikal ifade ile dinleyiciye ulaşma arzusu olduğunu belirtiyor.     

Uzun bir süredir Türkiye’de yaşayan, Güney Kore doğumlu, aynı zamanda Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü öğretim üyesi olan piyanist Hyun Sook Tekin ise albümde yorumladıkları eserlerde var olan tutku, hüzün, mutluluk, özlem gibi duyguları içeren hikayeleri iyi anlayabilmeyi ve dinleyiciye aktarabilmeyi hedeflediklerini belirtiyor.

İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde, İTÜ MİAM öğretim üyesi, ses mühendisi Pieter Snapper tarafından kaydedilen albümün kitapçığı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Müzikoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Nihan Tahtaişleyen tarafından hazırlandı. Albümdeki fotoğrafları Fethi İzan çekti; CD’nin tasarımı ise  Gözde Oral yaptı. Albümdeki eserlerden Dvořák’ın Romantik Parçalar- Allegro moderato bölümü için çekilen klibin yönetmenliğini Mehmet Ercan yaptı.

 

Eserler