Masallar, Rüyalar, Fısıltılar

Birsen Ulucan

Bilgi :

BİRSEN ULUCAN’IN MASALLAR, RÜYALAR, FISILTILAR  ALBÜMÜNDE KLASİK MÜZİK CAZ VE HALK MÜZİĞİ ÖGELERİ İLE BULUŞUYOR
 
Piyano kariyerini büyük bir başarıyla sürdüren piyanist Birsen Ulucan'ın ilk solo CD'si "Masallar, Rüyalar, Fısıltılar" Lila Müzik'ten çıktı.
Klasik müzikte genellikle izlenilen yolların dışına çıkarak, tüm müzik türlerin tek bir özü olduğuna inanan Birsen Ulucan; farklı müzik türlerinin, farklı 'şive' lerin sözkonusu olduğu müzik dilinin, aslında tek bir kaynaktan geliyor olmasının verdiği güçle müziğini dinleyicilerle paylaşıyor.
Klasik müziğin caz ve halk müziği öğeleri ile buluştuğu albümde:
Avrupa'da son senelerde tekrar keşfedilen Rus besteci Medtner'in büyülü dünyasını anlatan "Masallar" adlı eseri;
• Prokofiev'in, kariyerinin ilk yıllarında bestelediği, teknik açıdan büyük beceri isteyen "Piyano için Dört Parça" başlıklı Op. 4 numaralı bestesi;
• Birsen Ulucan'ın siparişi üzerine, Aşık Daimi'nin "Ne ağlarsın benim zülfü siyahım" Türküsünü yeniden yorumlayan İnci Yakar'ın bestesi "Ağlama" (eserde piyaniste bendirde Engin Gürkey ve vokalde Özer Özel eşlik ediyor);
• Fazıl Say'ın virtüözite gerektiren ve içinde ironi ile caz öğeleri barındıran "Nasreddin Hoca'nın Dansları" başlıklı eseri;
• Ve besteci Evrim Demirel'in Birsen Ulucan için tekrar uyarladığı Dört Halk Türküsü (Yağmur Yağar, Ferayi, Yayla Yolları, Batum ) seslendiriliyor. Eserde piyano'da Birsen Ulucan'a, vurmalı çalgılarda Engin Gürkey, vokalde Özer Özel ile tambur, kanun, kemençe, çello ve kontrbasdan oluşan İstanbul Çağdaş Müzik Topluluğu eşlik ediyor.
CD'nin tasarımını Gözde Oral yaptı. Moda tasarımını Jale Hürdoğan / Janucha L'atelier gerçekleştirdi. Fotoğrafları ise usta fotoğrafçı Tamer Yılmaz çekti.
Birsen Ulucan'ın kardeşleri Özcan ve Ayşen Ulucan ile birlikte yaptığı ilk CD kaydı "Bir Ağaç Gibi" 2008 yılında yine Lila Müzik etiketiyle çıkmış, aynı CD Almanya'da Spektral firması tarafından yayınlanmıştı.

Eserler