Gülsin Onay Beethoven

Gülsin Onay

Bilgi :

 

PİYANİST GÜLSİN ONAY’IN BEETHOVEN’IN ESERLERİNDEN OLUŞAN ALBÜMÜ LİLA MÜZİK’TEN ÇIKTI!

CD’de, tüm dünyada 250. doğum yılı kutlanan büyük besteci Beethoven’ın üç farklı dönemine ait piyano sonatı, Op.13 “Pathétique”, Op. 53 “Andante Favori”, Op.53 “Waldstein” ve Op. 111 Gülsin Onay’ın özel yorumuyla dinleyiciyle buluşuyor

Dünyanın beş kıtasında, 80 ülkede verdiği konserlerle büyük övgüler alan uluslararası kültür elçimiz Gülsin Onay, 250. doğum yılında Ludwig van Beethoven’ın sevilen eserlerini “Gülsin Onay Beethoven” başlıklı albüm ile dinleyiciyle buluşturuyor.
Türkiye’de  başladığı müzik eğitimine Fransa ve Almanya’da devam eden Onay, Avrupa’daki Liszt, Busoni, Yves Nat, Cortot gibi ekol yaratmış büyük müzisyenlerin öğrencileri olan hocaları vasıtasıyla, kendini bu önemli müzisyenlerin müzik torunları arasında sayıyor. Piyanist, albümdeki eserleri bu mirastan yola çıkarak yorumlarken, albümün giriş  yazısında Beethoven ile ilgili düşüncelerini dinleyicilerle paylaşıyor:

“ 250 yıl önce doğan Beethoven’ın inşa ettiği olağanüstü müzik dünyasını ve o dünyanın sağlam yapısını hiç bir şey bozamadı…  Beethoven kadar, tuşların üzerine gönderdiği vahşice duyguları ve müzik patlamalarını iz bırakmadan silen, sonra da hepsini yine kendisi teselli ederek, göklerde gezdiren çok az besteci vardır. Tabii, uzun sürmeden o şefkatli okşamalar yerini tekrar volkanik patlamalara bırakır. Nasıl bir mücadele, nasıl bir isyan ve nasıl bir yakarışla ilan-ı aşktır o… Her zaman, “iyi ki piyanist olmuşum” diye şükrediyorum. Yoksa Op.111'i, Waldstein'ı, Pathetique’i çalma şansından, zenginliğinden ve fırtınaların en coşkulusunu yaşamaktan yoksun kalacaktım. İyi ki doğdun, iyi ki varsın Ludwig, sensiz bir dünya çok eksik olurdu...”
Albümün kayıt ve mastering işlemini Erkin Onay,  kitapçık yazılarını müzik yazarı Aydın Büke yazdı, albümün tasarımı Gözde Oral’a ait. CD’yi müzik marketler ile Cihangir Opus 3a ve internetten satın alabilir, temmuz ayının sonundan itibaren ise dijital platformlardan dinleyebilirsiniz.
Gülsin Onay’ın daha önce yayınlanan Chopin, Tchaikovsky & Rachmaninov ve Mozart albümleri de Lila Müzik’ten çıkmıştı.
www.triolila.com I dilekicinsel@gmail.com

Eserler