Flüt Ve Klarnet İçin Konçertolar

Ayşegül Kirmanoğlu
Sibel Kumru Pensel

Bilgi :

KLARNETİST  AYŞEGÜL KİRMANOĞLU İLE FLÜTİST SİBEL KUMRU PENSEL’İN AVRUPA’DA BÜYÜK BEĞENİ TOPLAYAN ALBÜMÜ “FLÜT VE KLARNET İÇİN KONÇERTOLAR” YAYINLANDI

Fransa’da öğrenciyken başlayan dostluklarını, konser ve CD’ler yaparak devam ettiren Kirmanoğlu ile Pensel’e, Naci Özgüç şefliğindeki Mersin Akademik Oda Orkestrası eşlik ediyor
Solistlik kariyerinin yanı sıra, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın klarnet grup şefi Ayşegül Kirmanoğlu ile solo konserlerinin yanında, Nice Devlet Konservatuarı ve Üniversitesi'nde profesör olan Sibel Kumru Pensel’in Türkiye’de yayınlanan ilk CD’si Lila Müzik’ten çıktı.

Romantik dönemden günümüze flüt ve klarnet edebiyatının önde gelen eserlerinin bir arada sunulduğu albümde  Franz Danzi, Jean Françaix,  Deniz Sever ve Nevid Kodallı’nın eserleri yer alıyor. 

Kayıtları Mersin’de gerçekleştirilen CD’de, Sibel Kumru Pensel ve  Ayşegül Kirmanoğlu’na  Şef Naci Özgüç  yönetimindeki  Mersin Akademik Oda Orkestrası’nın eşlik ediyor. Kirmanoğlu ve Pensel CD’nin önsözünde kayıt ile ilgili şunları söylüyor: “Fransa'da öğrenciyken başlayan dostluğumuzu, konserler ve CD'ler yaparak devam ettiriyoruz. Bu CD'de çocukluk arkadaşlarımızı da işin içine kattık. Projemize, Mersin Üniversitesi Oda Orkestrası ve şef Naci Özgüç de müthiş bir özveriyle katıldı.  CD’de dinleyeceğiniz Danzi, Françaix ve Sever’in eserleri  birbirinden çok farklı konçertolar. Danzi'nin melodik yapısı, Françaix'nin teknik  zorluklarının yanı sıra esprili  yaklaşımı ve Deniz Sever'in eserinin  kendi  müziğimizin ritmik öğelerini taşıması bizim için önemliydi. Kayıt esnasında, orkestramız her zamanki gibi mükemmel hazırlandığından, üç konçertoyu çok kısa bir sürede kaydettik. Yaptığımız kayıtlara her zaman eleştirel bir gözle baktığımızı belirterek, nihai değerlendirmeyi dinleyicilere bırakıyoruz.”
Şef Naci Özgüç ise  karakterleri birbirinden farklı bu üç eserin nasıl ortaya çıktığını  şöyle anlatıyor: “Kayıtlar  yapılırken, bu iki değerli sanatçı ve Mersin Oda Orkestrası kendi entelektüel parfümlerini de ekleyerek, aslında birbirinden farklı  üç bestecinin kendilerine özgü  iç dünyasını zorlanmadan ortaya çıkarıverdi”.  
Ayşegül Kirmanoğlu ve Sibel Kumru Pensel’in “Flüt ve Klarnet için Konçertolar” başlıklı CD’sinin kayıtları Emmanuel Théry tarafından yapıldı.  Fotoğrafları Pemra  Yüce çekti, CD’nin tasarımı ise Gözde Oral’a ait.

Eserler