Dört El Brahms - Macar Dansları

Hyun Sook Tekin
Satoko Mimura

Bilgi :


Piyanist Hyun Sook Tekin ve Satoko Mimura’dan oluşan                      
Piano Duo Hera’nın ilk albümü ”Dört El Brahms - Macar Dansları” Lila Müzik’ten çıktı!


İki piyanistin büyük bir tutkuyla Almanya’da kaydettiği CD   
Macar Dansları’nın tümünü dinleyiciye bir arada sunan nadir albümler arasında yer alıyor
İki yıldan beri birlikte müzik yapan, Avrupa’dan Japonya’ya, dünyanın pek çok ülkesinde konserler veren, festivallere katılan Güney Koreli piyanist Hyun Sook Tekin ve Japon piyanist  Satoko Mimura’dan oluşan Piano Duo Hera’nın ilk albümü yayımladı.

Bir yandan kendilerine ait albümler çıkaran, solo konserler vermeye devam eden Tekin ve Mimura bir yandan da İstanbul ve Kyoto’da üniversitede öğretim üyesi olarak görevini sürdürüyor.  Doç. Dr. Hyun Sook Tekin ve Satoko Mimura, ünlü Alman piyanist Prof. Klaus Schilde’nin yönettiği festivallerde tanışarak, Almanya, Avusturya, Makedonya, Sırbistan, Türkiye, Kore ve Japonya’da konserler verdi. Kendi isimlerinin bir araya gelmesiyle oluşan “Piano Duo Hera” adını alan ikili bu ismi alırken aynı zamanda kendinden emin - kararlı bir Antik Yunan tanrıçası olan Hera’dan da esinlendi.  

Hyun Sook Tekin ve Satoko Mimura, Steingraeber Piyano firmasının desteğiyle Almanya’nın Bayreuth şehrinde Steingraeber salonunda kaydettikleri bu ilk albümlerinde, büyük besteci Johannes Brahms’ın dört el için bestelediği Macar Dansları’nı yorumluyor. Macaristan sınırında yaşayan göçebe Romanların müziğinden ilham alarak yazılmış olan bu eser, dört kitaptan oluşuyor. İlk iki kitap ile son iki kitabın besteleniş tarihleri arasında on yıl olması, Brahms’ın gençlik ve olgunluk dönemindeki müziğine tanık olmamızı sağlıyor.  Bestecinin çok sevilen bu eserinin konserlerde sıkça çalınmasının en önemli nedenlerinden biri de müziğinin duygusal bir dalga gibi dinleyenleri derinden sarması. Büyük bir zevkle dinleyeceğiniz bu albümde, Hyun Sook Tekin ve Satoko Mimura’nın özel çalış tarzlarına tanık olacaksınız. 

Albümün dikkat çeken özelliklerinden bir başkası, eseri yorumlayan sanatçıların kaydettikleri eserler hakkında duygu ve düşüncelerini bir şiir ve bir yazı ile dinleyenlerle paylaşmaları ve böylece dinleyenlere rehberlik etmeleri. Albümün kitapçığında Macar Dansları ile ilgili Satoko Mimura’nın şiirini, Hyun Sook Tekin’in ise yazısını okuyabilirsiniz. Tekin yazısında şunları aktarmış: “Benim için bu eserlerin ortak özelliği, insanı ve hayatını anlatması; özellikle de derin acı, tutku, arzu ve türlü insanlık hallerini ifade ediyor olması… Sözsüz müzik soyuttur ama burada müzik şaşırtıcı bir şekilde insan karakterini son derece gerçekçi ve somut bazı olayları betimliyor. Müzik sadece bir atmosferi anlatmıyor, insanların mimiklerinden günlük davranışlarına, kendilerini ifade etme biçimlerine kadar geniş bir yelpazeyi yansıtıyor.”

Tüm müzik marketlerden satın alabileceğiniz ve dijital platformlarda dinleyebileceğiniz albümün fotoğraflarını Serdar Tanyeli çekti, tasarımını Gözde Oral yaptı. 

Bilgi için: dilekicinsel@gmail.com

 

Eserler