Doğu Masalları

Aydın Karlıbel

Bilgi :


AYDIN KARLIBEL'İN "DOĞU MASALLAR"I ALBÜMÜ
STRAUSS, HERZ, MEYER VE CZERNY’NİN OSMANLI SULTANLARI İÇİN BESTELEDİĞİ ESERLERDEN OLUŞAN ÖNEMLİ BİR ARŞİV CD’Sİ

       Besteci ve piyanist Dr. Aydın Karlıbel'in uzun araştırmaları sonucunda, notalarını Avrupa ve Amerika'daki kütüphanelerden temin ettiği ve transkripsiyonlarını yaparak,  yorumladığı  Doğu Masalları yayınlandı.  Albümde, baba ve oğul Johann Strauss, Henri Herz, Leopold de Meyer, Carl Czerny, Joseph Lombardi, John Baptist Cramer, Jan Ladislav Dussek ve Martha Remmert’in eserleri yer alıyor.
       Ünlü bestecilerin ve efsane virtüozların Osmanlı Sultanları ve İstanbul için yazdığı eserleri dinleyiciye sunan CD, müzik severlerin arşivlerinin baş köşesinde yer alacak.
       Albüm, 'Vals Kralı' olarak ünlenen oğul Strauss'un, içinde mehter tınılarını da barındıran Doğu Masalları Valsi ile açılıyor. Baba Strauss'un Sultan Valsi ve Türk Valsi ile devam ediyor. Albümde Henri Herz'in Sultan Abdülmecid'e ithaf ettiği Ulusal Marş ve Türk Rondosu; Lombardi'nin Şarkı'sı, Cramer ve Dussek'in Türk marşlarının yanısıra, Franz Liszt'ten beş yıl evvel İstanbul'a gelerek eski Beylerbeyi Sarayı'nda Sultan Abdülmecid'e resital vermiş olan Leopold de Meyer'in, özgün başlığı Türklerin Cenk Türküsü olan, ünlü Fas Marşı (Marche Marocaine) ve Türkler için yazdığı diğer besteler yer alıyor. Albümde eserleri bulunan efsane piyanist Henri Herz ve Leopold de Meyer, klasik batı müziğini Amerika Birleşik Devletleri'ne resital turneleri ile tanıtan ilk sanatçılar olma özelliğini taşıyor.
       Beethoven'in öğrencisi ve Liszt'in yegane hocası olan Carl Czerny'nin Sultan Mahmud'un gözde Marşı üzerine Impromptu'sü ile piyanist, besteci, orkestra şefi, pedagog ve yayıncı olan Martha Remmert'in İstanbul Boğazı'ndan esinlenerek bestelediği Boğaziçi Ninnisi ve Boğaziçi Barkarolü (Sandal Sefası) albümün diğer nadir eserleri arasında.
   Tarihsel açıdan büyük önem taşıyan bu CD'nin kaydı Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall'de yapıldı. Can Karadoğan ve Ozan Sarıer'in kayıt ve mastering'ini yaptığı CD'nin tasarımı Gözde Oral'a, fotoğrafları Emre Mollaoğlu'na ait. CD kapağında yer alan resim ise Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi Koleksiyonu’na ait olan, Antoine de Favray'in 1773 'te yaptığı İstanbul Panoraması isimli tablosu.

Eserler