Chopin

Gülsin Onay

Bilgi :

 
 
Gülsin Onay için Chopin…
 
Piyanoda romantizmin ilahı F. Chopin bu zengin enstrümanı adeta yeniden keşfetmiştir. Onu sanki acılarını, fırtınalarını paylaştığı bir sırdaşı gibi görmüş, şiir gibi besteler yapmış, piyanoda o güne kadar hiç kullanılmamış bir anlatım tarzıyla olağanüstü bir dünya yaratmıştır. Bu samimi, hassas, zarif ve duygu yüklü dünya beni öylesine etkiler ki her eserinde kendi içimdeki yeni dünyaları keşfederim. Chopin'i yorumlarken onun eşsiz dehasına hayranlık duyarım.
O’nun gizemli dünyasını, yarattığı seslerde paylaşmak şansına sahip olmak büyük bir mutluluk ve tarifi zor bir haz verir bana. O büyülü seslerde kendimi kaybederken
bir yandan da en üst düzeyde dikkat gerektiren piyanistik yazı tarzına da sadık kalmaya büyük özen gösteririm. Katı kurallar içinden fışkıran doğaçlamalar Chopin'in eşsiz özelliklerinden biridir.
 
Küçücük bir cümlenin içine sığdırdığı koca bir dünya ise müzik tarihinin ender mucizelerindendir.  Chopin acılarla dolu kısa yaşamına rağmen, yaşamının her anını kutsal güzellikteki bu notaları ve sesleri yaratmakla geçirmiştir.
 
Bu notaların her biri birer pırlanta gibi bize miras kalmıştır. Bu pırlantaları avucumda, beynimde ve yüreğimde hissederken sanatçı olabildiğim için mutluluk duyuyorum. 
 
Sizlerle bu dünyayı paylaşmak ise bana ayrı bir coşku veriyor.
 
 Gülsin ONAY
 
 
• Gülsin Onay  2004 yılında yayınlanan bu albümdeki Chopin yorumları nedeniyle, Ocak 2007'de Polonya Devlet Nişanı ile onurlandırılmıştır.

Eserler