Ayla Erduran Arşiv Serisi 5

Ayla Erduran

Bilgi :

 
 
BİR KEMAN USTASINDAN ÇOK ÖZEL KAYITLAR
İki cd'den oluşan hazine değerindeki kayıtlarda Erduran, albümdeki eserleri müzik dostları Cemal Reşit Rey, Alexander Rudin, Mithat Fenmen, Roger Aubert Ve Emil Tabakov ile birlikte yorumluyor.
Müziğe 4 yaşında başlayan Ayla Erduran, ilk konserini on yaşında Saray Sineması'nda verdi. Genç yaşta yurt dışına giderek eğitimine orada devam eden sanatçı, David Oistrakh, Ivan Galamian ve Zino Francescatti'den ders aldı. Dünyanın en önemli salonlarında ünlü orkestra, şef ve sanatçılarla birlikte konserler verdi.
60 yıldır verdiği konserler ve yaptığı kayıtlarda, büyük bir tutkuyla bağlı olduğu müziği dinleyicilerin ruhuna ulaştıran Erduran, güçlü tekniği, mükemmel müzikalitesiyle müzikseverlerin gönlünde taht kurmuştur.
Sanatçının müzik hayatına "bir bakış" niteliğindeki "Ayla Erduran Arşiv Serisi 5"in ilk CD'sinde: 
*  1958 yılında Cemal Reşit Rey şefliğinde, çoğu amatör müzisyenlerden oluşan İstanbul Şehir Orkestrası ile yapılan E. Lalo'nun 'İspanyol Senfonisi' kaydı; 
*  E. Ysaye'nin 'Ballade'ının 1987'de Cenevre'de konser provası sırasında yapılan solo kaydı; 
* Mithat Fenmen ile birlikte 1962 yılında Londra BBC Stüdyoları'nda kaydedilen Porokofiev'in 'Romeo ve Juliette' adlı eseri; 
* Roger Aubert ile birlikte 1976'da Cenevre'de kaydedilen Kreisler'in 'Praluidum Allegro, Libeslied ve Libesfreud'u; 
* 1966'da Bükreş'de piyanist Roger Aubert ile kaydedilen Mendelsshon'un 'Sözsüz Şarkılar'ı; 
* Ve 3. Uluslararası Wieniawski yarışmasında 120 kemancı arasında ilk altıya girerek büyük bir başarı kazandığı yarışmada çaldığı 'Polonez Brillante'ın Varşova'da, yarışma sırasında yapılan kaydı yer alıyor.
İkinci CD'sinde ise: 
• 2004 yılında Ankara'da Brahms'ın 'İkili Konçertosu'nu dünyaca ünlü çellist Alexander Rudin ile birlikte Emil Tabakov'un yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde yorumluyor.

Eserler