AY IŞIĞI

Gülsin Onay

Bilgi :

USTA PİYANİST GÜLSİN ONAY’IN “AY IŞIĞI” BAŞLIĞINI TAŞIYAN İKİNCİ BEETHOVEN ALBÜMÜ

KADIKÖY BELEDİYESİ’NİN DEĞERLİ KATKILARIYLA LİLA MÜZİK'TEN YAYINLANDI

 

BEETHOVEN’IN 250. DOĞUM YILI KUTLAMALARI KAPSAMINDA GÜLSİN ONAY’IN        KADIKÖY BELEDİYESİ SÜREYYA OPERASI’NDA VERDİĞİ KONSER PROGRAMINDAN OLUŞAN ALBÜMDE BESTECİNİN ÇOK SEVİLEN “AY IŞIĞI SONATI” DA YER ALIYOR

 

Beş kıtada, 80 ülkede verdiği konserlerle büyük övgüler alan uluslararası kültür elçimiz Gülsin Onay, "Ay Işığı" albümünde Ludwig van Beethoven’ın Ay Işığı Sonatı, Veda Sonatı ve Op. 109 Sonatını eşsiz yorumuyla müzikseverlerle paylaşıyor.

 

Piyanoya 3,5 yaşında başlayan, 6 yaşında ilk resitalini İstanbul Radyosu’nda veren, Ahmet Adnan Saygun ve Mithat Fenmen'in öğrencisi olan, “Harika Çocuklar Yasası” ile Fransa’ya gönderilen Gülsin Onay, bir yılda mezun olduğu Paris Konservatuvarı'nın ardından eğitimine Almanya’da devam etti. Avrupa’da Liszt, Busoni, Yves Nat, Cortot gibi ekol yaratan büyük müzisyenlerden eğitim alan hocalarla çalışan sanatçı, böylece bu özel müzisyenlerin müzik torunları arasındaki yerini aldı.

Gülsin Onay aynı zamanda, dünyanın her yerinde verdiği yankı uyandıran konserleri, dinleyicisiyle kurduğu samimi bağ ve geniş repertuvarıyla istisnai bir piyanist olarak öne çıkıyor.

 

2020 yılında, Beethoven’ın 250. Doğum Yılı kapsamında Süreyya Operası’nda, Beethoven Yılı açılış ve kapanış konserlerini veren sanatçı, her iki konser programını da kaydederek bestecinin görkemli müzik dünyasını müzikseverlerle buluşturuyor.

 

İnşa ettiği olağanüstü müzik dünyası ile müzik tarihine yön veren Beethoven, 57 yıllık yaşamında Fransız Devrimi, devrim sonrası burjuvazinin yönetimde söz sahibi olma çabaları, Napolyon savaşları, Viyana Kongresi gibi önemli olaylara tanıklık etmişti. Bütün bu yaşananlara rağmen besteci, etrafında kopan fırtınanın kendisini sürüklemesine izin vermedi.18. yüzyıl yerini 19. yüzyıla, Klasik Dönem yerini Romantik Döneme bırakırken müziğin nasıl bir yol izleyeceğine yine Beethoven karar verdi.

Ay Işığı albümündeki eserleri dinlerken, tarihte yaşanan bu olayların müzikteki yansımalarına Gülsin Onay’ın eşsiz yorumuyla tanıklık edeceksiniz.

 

Yoğun bir çalışmayla hazırlanan albümün kaydı Ozan Sarıer’e, kitapçık yazıları Aydın Büke’ye ait. Albüm kitapçığının fotoğraflarını Serdar Tanyeli çekti, tasarımını ise Gözde Oral yaptı. CD’yi müzik marketler ile Cihangir Opus 3a’dan satın alabilir, Haziran ayının ilk haftası itibariyle dijital platformlardan dinleyebilirsiniz.

 

Tüm dünya ve sanat ortamının zor zamanlardan geçtiği pandemi döneminde,

sanata ve sanatçıya katkısını her fırsatta sunan Kadıköy Belediyesi ve Kadıköy Belediye Başkanı Sayın Şerdil Dara Odabaşı’na, bu albüme verdiği büyük destek için gönülden teşekkür ederiz.

Eserler