16. Yüzyıldan 18. Yüzyılın İlk Yarısına Avrupa ve Osmanlı Saray Müzikleri

İzmir Barok

Bilgi :

 

 

 

İZMİR BAROK’TAN

“16. YÜZYILDAN 18.YÜZYILIN İLK YARISINA

AVRUPA VE OSMANLI SARAY MÜZİKLERİ” 

ALBMDE, AVRUPA VE OSMANLI SARAYLARINDA AYNI DÖNEMLERDE İCRA EDİLEN MÜZİKLER ORİJİNAL ENSTRÜMANLARLA İCRA EDİLİYOR

"Kendisini ve başkalarını tanıyan şunu da fark edecektir:
Doğu ve Batı artık birbirinden ayrılmaz."

Johann Wolfgang von Goethe

 

“16. Yüzyıldan 18. Yüzyılın İlk Yarısına Avrupa ve Osmanlı Saray Müzikleri”, yüzyıllar öncesinin görkemli Avrupa ve Osmanlı Saray hayatı ve geleneklerini hissettirmesinin yanında, şiir ve müziğin eşsiz dünyasıyla müzikseverleri buluşturuyor.

İzmir Barok 2008 yılında, İzmir Devlet Opera ve Balesi üyelerinden kontrbas sanatçısı Bülent Oral ile keman sanatçısı Hakan Özaytekin tarafından kuruldu. Bülent Oral’ın  kontrbassın yanında viola da gamba öğrenmesiyle,  uzun süre hayalini  kurduğu orijinal çalgılarla barok müzik yapan  İzmir Barok kurulmuş oldu. Topluluk, London Baroque grubunun kurucusu ve viola da gambacısı  Charles Medlam’ın Barok dönem Osmanlı bestecilerini inceleme önerisiyle bu kez Osmanlı müziğinin derinliklerine daldı ve geleneksel Türk müziği icra eden sanatçıları da gruba dahil etti. İzmir Barok, Linet Şaul (soprano), Sinem Özdemir (mezzo soprano), Bülent Oral (viola da gamba), Hakan Özaytekin (barok keman), Atilla Oral (barok flüt), Erica  Fossi (çembalo), Şehvar Beşiroğlu (kanun – çeng), Mehmet Refik Kaya (rebab) ve Hüseyin Tuncel’den (vurmalı çalgılar) oluşuyor.

“ 16. Yüzyıldan, 18. Yüzyılın ilk yarısına Avrupa ve Osmanlı Saray Müzikleri”  albümü, Jean Baptiste LulIy, Gazi Giray Han, Claudio Monteverdi, Ali Ufki Bey, Claude Gervaise, Marc- Antonio Cetsi, Dimitrie Cantemir, Arcangelo Corelli, Henry Purcell, Itri, G. F. Handel, Hafız Post, D. Scarletti, Derviş Frenk  Mustafa ve Tanburi Mustafa Çavuş’un  eserlerini dinleyiciyle buluşturuyor.

Albüm kitapçığında ‘Avrupa Saraylarında Müzik’ bölümünü Aydın Büke, ‘Osmanlı Sarayında Müzik’ bölümünü ise Şehvar Beşiroğlu ve  Sinem Özdemir yazdı. İTÜ Miam Stüdyolarında kaydedilen CD’nin tasarımı Gözde Oral’a ait.

CD, kültür ve sanatın hayatımızın temel unsurlarından biri olduğu bilinciyle, 50 yıldır dünyanın her yerinden gelen konuklarını ağırlayan Martı Otel İşletmeleri A.Ş.’nin katkılarıyla yayınlandı.

Eserler