Elektronik bülten almak için aşağıdaki formu doldurunuz!
İsim:
E-Posta:
Favorilerime Ekle!
Basın Girişi
Aşağıdaki formu kullanarak sitemizi tanıdıklarınıza önerebilirsiniz!
E-Posta:
Dede ve torunlarından 'Dertli Kaval'
Radikal
Serhan Bali
23.12.2008

[ Özcan Ulucan, Ayşen Ulucan, Birsen Ulucan ]

Özcan, Ayşen ve Birsen Ulucan kardeşlerden oluşan Ulucan Trio'nun Lila'dan çıkan 'Bir Ağaç Gibi' albümü, son yılların en yaratıcı kayıt programını içeriyor. Sıla özlemini dile getiren 'Dertli Kaval'ı önce kardeşlerin dedesi okuyor; sonra sözü torunlara bırakıyor.

Birlikte yaptıkları işlerin dışında solo kariyerlerini de sürdüren, keman ve viyolada Ozcan, yine kemanda Ayşen ve piyanoda Birsen Ulucan'dan oluşan Ulucan Trio'nun epeydir üzerinde çalıştıklarını bildiğim, Lila Müzik etiketli yeni kayıtları 'Bir Ağaç Gibi' geçen hafta elime geçti. Son yılların en yaratıcı kayıt programı olmuş, öncelikle belirtilmesi gereken bu.

Seçilen eserlerin bazıları, trio için yazılmamış. Schubert'in Arpeggione' sonatını viyolada Özcan Ulucan, Birsen Ulucan'ın piyanosu eşliğinde seslendiriyor, ilk eser olarak. Özellikle doyumsuz güzellikteki kısa ağır bölüm 'Bir daha dinle' dedirtip, başa döndürtüyor. Viyolasından çok güzel, gevrek bir ton çıkartan Özcan Ulucan'ın çalımını ise ürkek buldum. Fazıl Say'ın sonatında dinlediğimiz kemancı Özcan Ulucan ise çok daha etkileyici bir yorum sunuyor. 'Melankoli'nin gizemini, 'Grotesk'in oyunculuğunu, 'Perpetuum mobile'nin kudurmuşluğunu, 'Anonim'in hüznünü yerli yerince duyumsatabiliyor.

Birsen Ulucan (piyano), kemanınkinden geri kalmayan güç partisinin altından layıkıyla kalkmış. Liszt'in solo piyano için Apres une lecture du Dante' adlı sonat tarzındaki fantezisinde virtüozite ve lirizmi, hakkını vererek kaynaştırabilmiş çok başarılı bir yorum sunuyor kayıtta. Birsen eser boyunca, kâh dinleyeni cehennemin dehşetengiz katlarında baş döndüren bir yolculuğa çıkarıyor kâh yumuşacık tuşesi ve tutkulu anlatımıyla, Paolo ve Francesca'nın aşk sahnelerini gözümüzün önüne yerleştiriveriyor. Piyano kayıtlan yapmak çetin bir iştir, Liszt'in eserlerini kaydetmek ise bu anlamda daha da zor. Torsten Schreier, Saarbrücken'de yapılan bu kayıtlarda harika bir iş çıkarmış, en hızlı pasajlarda bile sesler birbirine girip bulamaca dönmüyor, kayıt adeta kristal parlaklığında tınlıyor. Hangi piyanonun kullanıldığı da kitapçıkta belirtilseymiş iyi olurmuş. Kayıttaki bu muhteşem Liszt yorumundan sonra Birsen Ulucan'ı sahnede solist olarak daha fazla izlemeliyiz diye düşündüm.

Mutfaktakilere de tebrikler

Mimar Sinan mezunu genç bestecilerimizden Zeynep Gedizlioğlu (1977), 'Akdenizli' adını verdiği eserler dizisinden üçüncüsünü Ulucan kardeşler için yazmış. Kayıtta bu eser de yer alıyor, Ayşen, Özcan ve Birsen Ulucan'ın yorumlarıyla. Gedizlioğlu beynine kazınmış ezgileri modern ve soyut bir dille keman-viyola-piyano üçlüsüne söyletmiş. Akdeniz coğrafyasını akıllara getiren sinirli, huzursuz, koşuşturmalı bir eser. Ama sonunda yaylıların 'iç geçiren' glissandolanyla huzura eriyor sanki. Bu eserde abisinden solistliği devralan Ayşen Ulucan lider olarak görevini eksiksiz biçimde yerine getirmiş.

Kayıt, yine Mimar Sinanlı bir başka genç bestecimiz İnci Yakar'ın (1981) 'Dertli Kaval Üzerine Çeşitlemeler' adlı eseriyle kapanıyor. Ulucan kardeşlerin içinden çıktığı Bulgaristan'ın Deliorman bölgesinde çok tanındığı belirtilen bu ezginin ilk sözlerini önce kardeşlerin dedesi 'okuyor' ve sözü sonra torunlarına bırakıyor. Onlar da, Yakar'ın, eserin orijinalliğini deforme etmekten kaçınan tonal karakterli, yer yer yoğunlaşan bir yazıyla dokuduğu hüzünlü çeşitlemelerini yine çok etkili biçimde sunuyor dinleyene. Yakar'ın 'Dertli Kaval'ı, sıla özlemine atıf yapar havada melankolik bir eser. Ayşen Ulucan bu eserde de içli anlatımı ve sımsıcak tona sahip kemanıyla başrolde. Son söz de kaydın yapımcılarına. İçerik zenginliği kadar başarılı sunumuyla da dikkat çeken bir kayıt olmuş 'Bir Ağaç Gibi'. Lila Müzik bu kez tasarımdan, kayıt bilgilerinin düzgün ve eksiksiz biçimde sunulmasına değin, önceki kayıtlarına nazaran çok daha doyurucu ve titiz bir çalışma sergilemiş. Yani bir tebrik de mutfaktakilere.

Lila Müzik © 2004-2012